Főtér Fesztivál 2014

foterfesztival2014

În acest weekend, au loc Zilele Maghiare Băimărene sau Főtér Fesztivál. Mai jos, aveți posibilitatea să vedeți detaliat programul festivalului. Vă garantez că veți găsi de toate pentru toți, indiferent de etnie :).

Vineri, 19 septembrie

12.30 Conferinta Oamenilor de Afaceri – Editia a V.a Organizator Asociatia Intreprinzatorilor Maghiari din Maramures (MAVÁSZ). Hotel Diafan

16.30 Adunare generala pe str. V. Lucaciu (in zona Episcopiei Greco-Catolice), Concert de Muzica de Fanfara – orchestra Bisericii Bapiste Maghiare din Baia Mare.

17.00 Defilare festiva spre Centrul Vechi cu artisti, formatii de folclor, cercetasi, reprezentantii organizatiilor civile, elevii Liceului Teoretic Németh László si ai sectiei maghiare de la Scoala Generala Nicole Iorga, voluntarii si participantii Festivalului

17.20 ,,Acrobatii calatori” – spectacolul artistilor Vaga Banda din Miskolc, Ungaria (in fata scenei mari)

18.10 Deschiderea oficiala (scena mare)

18.20 Inaugurarea pietrelor comemorative dedicate artistilor baimareni Ferenczy, Réti, Iványi, Thorma (in fata scenei mici)

18.30 Inaugurarea mega – inscriptiei dedicate orasului Baia Mare

18.35 Startul concursului ”Festival Selfie”

18.40 – 19.30 Concert formatia Berena (scena mare)

19.40 Spectacol de jonglerii cu focul (in fata scenei mari)

20.30 Concert Csík Zenekar – Ungaria (scena mare)

Sambata – 20 septembrie

10.00 – 18.00 Teren de joaca popular– Jocuri medievale si traditionale pentru copii

10.30 – 16.00 Picturi pe fata pentru copii, in culorile Festivalului realizate de Szilágyi Noémi Alice (Alice in Hobbyland)

11.00 – 12.30 Copacul Festivalului – moment aniversar organizat de prescolari in colaborare cu Asociatia pentru Invatamantul Maghiar din Maramures

11.00 – 19.00 Activitati mestesugaresti pentru copii si parinti – organizat de Centrul Cultural Teleki la Cortul Mestesugarilor

11.00 Libraria IDEA Cluj – Spatiu dedicat cartilor editate in Transilvania in limba maghiara (scena mica)

12.00 – 20.00 IMMUNITAS Masurarea nivelului de antioxidanti in organism

12.30 – 14.00 Moment muzical sustinut de elevii talentati ai Liceului Teoretic Németh László (scena mica) Tasnádi Kincső (chitara), Vlaszács Eduárd Leó si Bak Péter (chitara), Mezey Izabella (pian), Farczki Dóra (pian), Mastan Lorena (pian)

13.00 – 15.30 Competitie sportiva pentru elevii claselor V-VIII. (in fata scenei mari)

14.00 – 14.30 Indrazneste si castiga! – concurs de jocuri pentru elevii claselor IX-XII. din cadrul Liceului Teoretic Németh László

15.00 – 15.30 Spectacol coral sustinut de elevii Liceului Teoretic Németh László (scena mica) Dirijor: Fülöp Gábor

15.30 – 17.15 Editia a VI.-a a intalnirii muzicienilor de fanfara din Transilvania (in fata scenei mari)

15.45 – 18.00 Campionat de Baschet pentru elevii claselor V-XII.

16.30 – 17.30 Concurs gastronomic “Paprikáskrumpli” (scena mica)

18.00 – 18.50 Concertul formatiei Torpedó (scena mare)

18.00 – 18.40 Teatru – Cabaret Radiofonic – spectacol sustinut de Cercul Artistic Lendvay Márton (terasa interioara Log Out)

18.00 – 21.30 Cocktail-Festival – organizat de Restaurantul Millennium

19.00 – 20.00 E bine sa fii cercetas – foc de tabara organizat de echipele de cercetasi din Baia Mare si din localitatile invecinate

19.00 – 20.30 Serata de cantece si romante la restaurantul Hanul Ignis

20.00 – 20.30 Volunteer Energizer – jocuri de indemanare in aer liber cu voluntarii festivalului (in fata scenei mari)

21.00 Conertul formatiei Bikini din Ungaria (scena mare)

Duminica – 21 septembrie

10.00 Spectacol pentru copii oferit de artistii Teatrului de Papusi Matyi Műhely din Oradea

10.30 – 16.00 Cross maraton organizat de Saitos Norbert

11.00 Teren LEGO – jocuri Lego in aer liber cu sprijinul magazinului Cucubau

11.00 – 19.00Activitati mestesugaresti pentru copii si parinti – organizat de Centrul Cultural Teleki

la Cortul Mestesugarilor

11.00 – 12.30 ”Centrul meu”- activitati si expozitie de desene realizate de elevii sectiei maghiare

din clasele 0-IV, Scoala Generala Nicoale Iorga

11.00 – 15.00 Vizita la Muzeul de Arta

11.00 – 15.00 Concurs de jocuri traditionale de indemanare – organizat de animatorii Debreczeni

Produkció

12.00 – 16.00 Tinerii artisti plastici baimareni

11.30 – 12.00 Spectacol de dans si moment muzical sustinut de elevii Liceului Teoretic Németh

László

12.00 – 12.30 Musical oferit de elevii claselor a VIII-a si a IX-a de la Liceul Teoretic Németh László

13.30 Moment culinar: Gulas unguresc pregatit la Restaurantul Hanul Ignis

15.00 – 15.40 Concertul Corului de Tineret Schola Rivulina al Bisericii Romano Catolice Sfanta

Treime (scena mare)

16.00 – 17.00 Scoala altfel – Dialog cu preotul Colegiului Unitarian János Zsigmond din Cluj

17.00 – 19.00 Moment folcloric: intalnirea formatiilor de dans popular maghiar din judetul

Maramures si spectacolul formatiei Ördögtérgye din Cluj, apoi dans comun in Centrul Vechi. Organizator: Centrul Cultural Teleki

19.00 Premierea castigatorilor competitiilor

Foto

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*